Information om varmeforsyning

Solrød Kommune sender nu breve ud til alle boligejere, som har elvarme, oliefyr eller naturgas om deres muligheder for at skifte varmeforsyning.

Fjernvarmeinstallation

Du har muligvis modtaget et informationsbrev om dine muligheder for at skifte varmeforsyning. Hvis du allerede er tilmeldt et aktuelt fjernvarmeprojekt hos det lokale fjernvarmeværk eller i det hele taget ikke ønsker at skifte varmeforsyning, kan du blot se bort fra brevet. 

Brevet er i nogle tilfælde også sendt til boligejere med varmepumper - for at informere dem om, at der planlægges for fjernvarme i deres område. 

Du kan finde information om, hvornår der kommer fjernvarme til dit område ved at klikke her.

I brevet findes et link til en borgerside, hvor du kan finde yderligere informationer om din bolig og dine muligheder for individuel varmeforsyning, tilskud til alternativ varmeforsyning mv. Hvis du ikke kan trykke på linket, skal du blot kopiere det og sætte det ind i adressefeltet på den side (browser), du bruger til at gå på internettet.

Baggrund

Regeringen og KL har pålagt alle landets kommuner at informere ejendomsejerne om deres muligheder for at skifte varmeforsyning. Det skyldes, at man ønsker at udfase fossile varmekilder såsom oliefyr og naturgas. 

Du kan læse mere om baggrunden for brevet ved at klikke her.