Klagefrist: 19. maj 2026

Dispensation fra naturbeskyttelseslovens § 3

21-04-2026

Kommunen har givet dispensation til naturplejetiltag i Natura 2000-området Ølsemagle Strand og Staunings Ø

Solrød Kommune har dags dato givet dispensation fra naturbeskyttelsens § 3 til rydning af tagrør og bekæmpelse af invasive arter på matrikel nummer 10co, Jersie By, Jersie. Dispensationen er givet i henhold til naturbeskyttelseslovens § 65 stk. 3.

Se tilladelsen her

Klagevejledning

Klagefristen er 4 uger fra den dag afgørelsen er meddelt, dvs. klagefristen udløber den 19. maj 2026.

Man klager via Klageportalen, som findes et link til på forsiden af klagenævnets hjemmeside www.naevneneshus.dk eller via www.borger.dk eller www.virk.dk. Klagen sendes gennem Klageportalen til den myndighed, der har truffet afgørelsen. En klage er indgivet, når den er tilgængelig for myndigheden i Klageportalen. Klagenævnet har bedt kommunen oplyse om, at en klage først behandles når klagegebyret på 900 kr. er indbetalt - dette sker også via klageportalen, når sagen er sendt fra kommunen til Klagenævnet.

Afgørelsen vil desuden kunne indbringes for domstolene, jf. naturbeskyttelseslovens § 88, inden for en frist på 6 måneder fra denne afgørelses meddelelse.

Læs mere om klagevejledning her

Kontakt

Center for By og Bæredygtighed

Solrød Center 1
2680 Solrød Strand

E: CBB@solrod.dk
T: 5618 2000

Send sikker mail