Folkeoplysning
I Folkeoplysningsloven står, at kommunerne skal afsætte midler til voksenundervisning, og til foreninger der tilbyder aktiviteter for børn og unge, samt stille ledige egnede lokaler til rådighed.
Byrådet fastsætter størrelsen af de økonomiske rammer, og regler for benyttelsen af disse, og Folkeoplysningsudvalget fordeler midlerne til de forskellige formål/aktiviteter.
Solrød Kommunes tilskudsregler fremgår af regelsættet "Tilskud til folkeoplysnings m.v."- link til dette finder du i højre spalte.
Solrød Kommune har et Folkeoplysningsudvalg - du kan læse mere om udvalget, og dets kompetencer ved at klikke her.
Byrådet har vedtaget en Folkeoplysningspolitik gældende fra 1. januar 2012 - link til politikken finder du i højre spalte.